14 kwietnia, 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – białostockie uroczystości

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Jak co roku, 1-go marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Białostockie organizacje patriotyczne i narodowe zapraszają na obchody tego święta.

Dzisiejsze obchody w stolicy naszego regionu rozpoczęły się od złożenia rzez Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Parku Planty oraz pod pomnikiem „Żołnierzy Armii Krajowej” przy ulicy J. Kilińskiego.

Dzień ten upamiętnił również Marszałek Województwa Podlaskiego, udając się do Izby Pamięci w Areszcie Śledczym w Białymstoku, następnie uczcił pamięć Żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym. Odwiedził również pomnik „Inki”, kino TON, gdzie bohaterowie dzisiejszego dnia byli skazywani na śmierć oraz Podlaski Urząd Wojewódzki, które było miejscem przesłuchań i tortur Wyklętych.

MARSZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Społeczność narodowa i patriotyczna, skupiona w naszym mieście organizuje wieczorem tradycyjne upamiętnienie wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się one Mszą Św. w białostockiej Archikatedrze o godz. 17:00. Następnie uczestnicy przejdą spacerem, który wyruszy o godz. 17:45 spod kina „TON” w Białymstoku. Przemarsz zakończy się na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11-go listopada. W trakcie wydarzenia odtwarzane będą przemówienia oraz pieśni patriotyczne. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa z biało-czerwonymi flagami.

LINK DO WYDARZENIA NA FB

Z wydarzenia redakcja Region24 przeprowadzi relację LIVE na Facebook – serdecznie zapraszamy!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *