15 maja, 2021

Zapytaj Sanepid – za nielegalne kontrole zasypują Sanepid pytaniami

Zapytaj Sanepid


Kongres Polskiego Biznesu na czele ze Sławomirem Mentzenem – znanym prawnikiem z zakresu podatków, zorganizował akcję pod nazwą „Zapytaj Sanepid”. Akcja ma na celu dezorganizację pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej poprzez wysłanie masy wniosków o dostęp do informacji publicznej, na którą ustawowo jednostka musi dać odpowiedź.

„Okazało się ostatnio, że pracownicy Sanepidu mają zbyt dużo wolnego czasu, zamiast zajmować się tym, czym powinni, chodzą po restauracjach. Może warto ich zapytać o kilka spraw w trybie dostępu do informacji publicznej, będą mieli mniej czasu na głupoty.” – pisze Sławomir Mentzen na swoim Facebookowym profilu.

Faktem jest, że kontrole, które są organizowane przez służby, noszą znamiona przestępstw. Decyzje, przygotowane przed kontrolą, wypraszanie gości z lokali, a następnie blokowanie im wejścia – to tylko niektóre z represji, które zapewnia nam obóz władzy. Z całej Polski spływają informacje o ponad 200 zażaleniach, złożonych do sądów, na kary administracyjne, nałożone przez Sanepid na otwierających się przedsiębiorców.

Wielu prawników, wypowiadających się na temat owych działań mówią wprost – są bezprawne. Wielu z nich zachęca również do powrotu przedsiębiorstw do pracy w normalnym trybie.

Sanepid gnębi przedsiębiorców coraz bardziej. Obserwujemy kompletne bezprawie i brak zasad moralnych. Państwo PiS działa jak grupa przestępcza. Sprawdźmy, jak jest zorganizowane. Sami nie ustąpią, musimy im w tym pomóc. Pokażmy, że potrafimy jako społeczeństwo wspólnie dać opór tym bolszewickim praktykom. – możemy przeczytać na stronie akcji KPB.

Jak wziąć udział w akcji?

Aby wziąć udział w akcji „Zapytaj Sanepid”, trzeba skorzystać z instrukcji, umieszczonej na stonie https://zapytajsanepid.pl

  1. Wygeneruj swój wniosek o dostęp do informacji publicznej.
  2. Pobierz wniosek oraz plik z kontaktami do oddziałów sanepidów. Pytania wylosuje dla Ciebie system.
  3. Wyślij mail na adresy z pliku. Dzięki Tobie Sanepid zamiast kontrolować kolejny lokal, zajmie się odpowiadaniem na Twoje pytania.

Do tej pory zostało wysłanych prawie 4 tysiące wniosków o dostęp do informacji publicznej, a zapytań, wysłanych do Sanepidu jest już ponad 1 600 000.

Dodatkowo, organizatorzy zbierają podpisy pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Otwieramy gospodarkę” – do zebrania jest 100 tyś podpisów.

Prowadzona jest także zbiórka na pomoc prawną dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje firmy. Początkowo za cel obrano kwotę 100 tyś zł, natomiast zbiórka przerosła oczekiwania organizatorów i na ten moment uzbierana jest suma ponad 125 tysięcy złotych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *