3 marca, 2021

Marsz Niepodległości 2020 Warszawa [RELACJA LIVE]


Dziś (11.11) odbędzie się kolejny Marsz Niepodległosci. Organizatorzy w swoim oświadczeniu zmienili jego formułę na zmotoryzowaną. Całość wydarzenia rozpoczyna się o godz. 14:00.

Redakcja serwisu Region24.pl jest na miejscu. Będziemy na bierząco relacjonować przebieg wydarzenia.

Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy wydał zakaz na organizacje zgromadzenia „Marsz Niepodległosci”. Stowarzyszenie odwoływało się od decyzji, lecz bezskutecznie. Powodem zakazu jest sytuacja epidemiczna w Polsce, lecz „strajki kobiet” dla Włodarza Miasta Stołecznego nie stanowiły problemu – wręcz przeciwnie, sam chętnie w nich uczestniczył.

Organizatorzy, wydając oświadczenie zmienili formułę marszu z pieszej na zmotoryzowaną. Cześć z zainteresowanych już na portalach społecznościowych zadeklarowała swoją obecność w starej formie.

Marsz rozpoczyna się o godz. 14:00 od Ronda Dmowskiego – dalej Alejami Jerozolimskimi do Ronda Waszyngtona, gdzie nastąpi „zawrotka”. Następnie kolumna skieruje się w stronę Ronda Czterdziestolatka przez Rondo Dmowskiego.

[Aktualizacje LIVE]

12:20 na parkingu przy warszawskim Torwarze gromadzi się cześć uczestników, która uformuje kolumnę Ruchu Narodowego. Cześć z nich udaje się na spacer – oczywiście trasą Marszu Niepodległości. W tym miejscu gromadzi się tez Policja.

12:55 Centrum Warszawy w okolicach Ronda Dmowskiego bardzo szybko się zaludnia. Widać stragany lokalnych przedsiębiorców, na których można nabyć patriotyczne „gadżety”.

13:20 Kolumny z różnych stron miasta ruszyły w kierunku Ronda Dmowskiego – jest dużo uczestników pieszych.

13:30 Robert Bąkiewicz dla Radia Wnet: „Spodziewamy się lewicowych prowokacji i jesteśmy na nie przygotowani”

13:35 Spływają informacje o blokadzie policyjnej dojazdu do Centrum – jedna z kolumn (Ruch Narodowy) została zablokowana w trakcie jazdy do śródmieścia.

14:10 Robert Winnicki: „Bronimy Kościoła ale nie będziemy bronić plebanii i pałaców ludzi kryjących pedofilów i gwałcicieli”

14:12 Policja blokuje wjazd samochodów do Centrum Warszawy na Marsz Niepodległości – interweniuje Poseł Konfederacji Michał Urbaniak.

Nieliczna grupa lewicowych kontrmanifestantów zebrała się w okolicy Pałacu Kultury i Nauki – broni ich bardzo duża liczba funkcjonariuszy Policji

14:23 Przemawia Robert Bąkiewicz – „Musimy przywrzeć do tego, co w dzisiejszym świecie śmieszne, co wstydliwe [….] musimy to przezwyciężyć bo inaczej wszystkie podnoszone hasła i flagi będą pustymi symbolami.”

14:27 Stołeczna Policja cały czas blokuje wjazd do centrum – tworzą się gigantyczne korki.

14:28 Uczestnicy Marszu Niepodległości odśpiewują Rotę w pięknej oprawie rac

14:34 Dalej trwa blokada policyjna wjazdu do Centrum Miasta (foto. Jakub Sadowski)

(foto. Jakub Sadowski)

14:51 Marsz pieszych i zmotoryzowanych ruszył w stronę Ronda Waszyngtona

14:51 w stronę Manifestantów ruszyła armatka policyjna.

15:01 Kompromis między zmotoryzowanymi manifestantami, a Policją aby odblokować ul. Świętokrzyską: Policja skierowała auta na parking przy Placu Bankowym

15:02 Zmiana trasy Marszu Niepodległości – marsz nie przejdzie przez Rondo Waszyngtona.

16:00 Policja ostrzega przed siłowym rozwiązaniem demonstracji na błoniach Stadionu Narodowego

16:09 Policja zaczyna „rozganiać” osoby zebrane na błoniach Stadionu Narodowego

16:14 Rozproszony tłum gromadzi się w pobliżu stacji kolejowej „Warszawa Stadion”. Policja używa środków przymusu bezpośredniego – petardy hukowe i gaz pieprzowy. Tłum skanduje hasła przeciwko policji.

16:17 Zamieszki z Policją na błoniach Stadionu Narodowego. Według protestujących jest to wynik złych działań funkcjonariuszy.

Fot. Hab Akuk

16:50 Policja „zamknęła” manifestantów na stacji „Warszawa Stadion” – funkcjonariusze odgrodzili wszystkie wejścia i wyjścia na stację.

Fot. Jakub Sadowski

O godz 18:00 na kanale Mediów Narodowych podsumowanie tegorocznej edycji Marszu Niepodległości.

„Rzecznik KSP podczas briefingu po Marszu Niepodległości odrzucił zarzuty środowiska narodowego, że policja nie chciała doprowadzić, aby do przejazdu samochód włączyły się kolejne auta, a nakazali demonstrantom iść pieszo.”

Demontujemy te kłamstwo ze strony Rzecznika KSP – nasi dziennikarze oraz osoby chcące uczestniczyć w „zmotoryzowanym” Marszu Niepodległości czekając na umożliwienie wjazdu auta do Centrum przez funkcjonariuszy Policji, zostali poproszeni o pozostawienie aut na parkingu i udanie się na manifestację pieszo. Mało tego – został im wskazany pobliski parking z dostępna liczbą miejsc. Świadkiem, a zarazem „negocjatorem” z policjantami był Poseł Michał Urbaniak.

Jutro ukaże się artykuł, w którym nasi dziennikarze opiszą całą sytuację związaną z Marsz Niepodległości.


1 thought on “Marsz Niepodległości 2020 Warszawa [RELACJA LIVE]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *