15 maja, 2021

Kolejny atak na Romana Dmowskiego


Od kilku dni jesteśmy świadkami bezprecedensowych ataków na jednego z Ojców naszej Niepodległości – Romana Dmowskiego. To kolejne, zdające się być zaplanowanymi i systemowymi akcjami zohydzenia tej historycznej postaci.

Ataki te są tym bardziej obrzydliwe, bo głównie oparte na kłamstwach, powtarzanych jakby celowo co jakiś czas. Zważywszy na prawdę historyczną, liczne odkrycia i badania, – postać Romana Dmowskiego – Jego dzieło jako chociażby twórcy Ruchu Narodowego, polskiej Endecji, sprawnego polityka i dyplomaty oraz nade wszystko człowieka prawego wydaje się być niezaprzeczalne.

Mąż stanu

Przywódca Endecji jest wzorem dla wielu Polaków. To on uczył nas, że dla Polski, naszej ukochanej Ojczyzny, należy czasami poświęcić nawet swoje własne dobro! Był wychowawcą pokoleń, mężem stanu, postacią, która odcisnęła piętno na idei polskiej niepodległości. To on swoimi umiejętnościami dyplomatycznymi zachwycił nawet niechętnych mu adwersarzy. To on, podczas Konferencji Paryskiej, wygłaszając swoje przemówienie jednocześnie w języku angielskim i francuskim, reprezentował skutecznie polskie interesy. Na uwagę i uznanie zasługuje również fakt iż po wielu zawirowaniach i po długim okresie poszukiwań odnalazł prawdziwą wiarę – odszedł i został pochowany jako katolik. Jego pogrzeb zgromadził setki tysięcy ludzi w całej Polsce. Żegnano go jako prawdziwego Polaka i męża stanu.

Czyszczenie przedpola

Atak to tym bardziej nikczemny, bo nawołujący do zmiany nazwy ulicy a konkretnie ronda w Warszawie. Skrzyżowanie Alei Jerozolimskich z Marszałkowską to niezwykle ważny punkt miasta. Znajduje się blisko Dworca Centralnego w Warszawie i wielu podróżnych spacerując po stolicy, widzi wyeksponowaną nazwę: Rondo Romana Dmowskiego. Dzięki temu każdy z polskich obywateli, zwłaszcza tych najmłodszych, a także cudzoziemcy przybywający do naszego kraju, mogą poznać jego nazwisko, co będzie stanowiło inspirację do poszerzenia wiedzy na temat tego wielkiego Ojca Niepodległości! Może więc chodzić tu o tzw czyszczenie przedpola. Atak rozgrywa się na ulicy i dotyczy ulicy – miejsca – jednego z wielu na których biorą górę emocje, gdzie można wykrzyczeć wszystko, zaprzeczyć każdej prawdzie bez żadnych konsekwencji. Wartością dodaną i czynnikiem wspomagającym jest brak jakiejkolwiek refleksji i choćby odrobiny chęci zapoznania się z prawdą o tej postaci. Bolesne to tym bardziej, iż tak bardzo brakuje nam dziś autorytetów, postaci wyrazistych do których bez wątpienia należy Roman Dmowski.

Walka trwa

Nie możemy pozwolić na to, aby pamięć o tym wielkim Polaku była szargana przez lewicowe środowiska. Nasza bierność tylko rozzuchwala ośrodki niechętne – by nie powiedzieć wrogie – polskości, patriotyzmowi i katolickiej Polsce, uderzające w fundamenty naszej Niepodległości. Należy zdobywać wiedzę, poszukiwać prawdy i bronić ideałów, które nas łączą. Pięknym przykładem jest chociażby mający finał w naszym mieście IX Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Pisaliśmy i relacjonowaliśmy to wydarzenie na portalu naszej Redakcji, wskazując na liczny udział i bardzo wysoki poziom wiedzy młodych ludzi z całej Polski. To jest nasza nadzieja, radość, chluba i zachęta do podejmowania walki o kształt nasze Ojczyzny.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *