3 marca, 2021

Wyrok TK w sprawie aborcji opublikowany – na ulice wyszedł Strajk Kobiet

Strajk Kobiet Białystok

fot. Jakub Sadowski


Wczoraj (28-01-2021) Trybunał Konstytucyjny wydał uzasadnienie do wyroku w sprawie aborcji eugenicznej. Wieczorem na białostockim Rynku pod Ratuszem Miejskim zebrała się grupa protestujących kobiet (Strajk Kobiet), które domagały się m.in. prawa do aborcji na żądanie. Zobacz naszą relację z tego wydarzenia (na końcu artykułu).

„To jest wojna”, „aborcja na żądanie”, „rewolucja jest kobietą” – to hasła, które wykrzykiwały uczestnicy wczorajszego, ok. 50 – osobowego wydarzenia pod Ratuszem Miejskim w Białymstoku. Przez megafon wypowiadały się uczestnicy i organizatorzy tego zgromadzenia.

„Kto powiedział, że tej kobiecie, czy temu mężczyźnie – transmężczyźnie się nagle ma odmienić? Albo kto powiedział, że powinien się do tego zmusić? Albo niech urodzi i się dziecko odda. […] otóż każda osoba powinna móc decydować o własnym ciele” – mówiła jedna z osób zabierających głos podczas strajku.

Całość wydarzenia trwała ok. godzinę, obyło się bez interwencji Policji.
Funkcjonariusze tym razem byli przygotowani na eskalację protestu – wokół rynku oraz w okolicach Katedry można było zauważyć sporą ilość radiowozów, które były przygotowane do działania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – co oznacza w praktyce?

Pod wyżej wspomnianą Katedrą zebrali się ludzie do obrony świątyni przed atakami ze strony protestujących, które odbywały się podczas pierwszych tzw. „Czarnych Spacerów” w całej Polsce.

Jak stałem tutaj – na schodach Katedry podczas pierwszego marszu to po prostu aż serce bolało, słysząc wykrzykiwane hasła – komentował białostocki Radny – Paweł Myszkowski

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Późnym wieczorem we środę w dzienniku ustaw, wedle wcześniejszych zapowiedzi partii rządzącej, został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Od chwili publikacji stał się obowiązującym aktem prawnym w Polsce. Co to oznacza w praktyce?

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Polub nas na Facebook’u!

W praktyce zabiegi aborcji z powyższych przyczyn, zaplanowane na bliskie terminy, od dnia dzisiejszego nie mogą zostać wykonane – grozi za to odpowiedzialność karna zarówno lekarza, jak i matki dziecka.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

Relacja VIDEO z wydarzenia


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *