15 maja, 2021

Kontrowersyjny skwer im. Pawła Adamowicza – na otwarciu m.in. Prezydenci A. Dulkiewicz i R. Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski i Paweł Adamowicz/Fot. PAP/Facebook (kolaż)


W najbliższy Piątek (25 września) o godz. 12:00 zostanie uroczyście otwarty skwer im. Pawła Adamowicza – tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska, który jest umiejscowiony między ul. Malmeda, Białówny i Spółdzielczą.
Temat wzbudził duże kontrowersje wśród mieszkańców Białegostoku – przeciwnicy tego przedsięwzięcia zwracają uwagę – „Postać ta nie miała żadnych zasług dla naszego miasta”.

Przeczytaj też: Marek Suski (PiS): Nasi byli koalicjanci mogą pakować swoje biurka.

W Czerwcu tego roku, podczas Sesji Rady Miasta, na wniosek Prezydenta Tadeusza Truskolaskiego radni KO przegłosowali uchwałę nadającą skwerowi w Centrum Miasta imię Pawła Adamowicza. Radni PiS, oraz niezależny radny Maciej Biernacki byli przeciwni temu pomysłowi, jenak większość podjęła decyzję.

Przewodniczący PiS w Radzie Miasta – Henryk Dębowski – komentuje uchwałę:

Niestety to kolejny polityczny projekt prezydenta Truskolaskiego. Skwer powinien być nazwany im. Ludwika Zamenhofa, bowiem tego chcieli białostoczanie. To w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof. Ośmiokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, twórca języka esperanto. Nie będę postępował wbrew woli mieszkańców, w przeciwieństwie do prezydenta, który na każdym kroku stara się zaistnieć, realizując kosztem białostoczan swoje niespełnione ambicje. Z całym szacunkiem do postaci tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza Prezydenta Gdańska, ale nie miał on związków z Białymstokiem i nie było podstaw, aby nazywać skwer jego imieniem

Przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym z KO bardzo unikając konkretnej odpowiedzi i forsując lekko mówiąc nieudolny argument mówi:

Wierzę jednak, że tak jak Paweł Adamowicz był znany z szacunku dla drugiego człowieka, tak samo i skwer – nawet z uwagi na swoje położenie – będzie łączył, a nie dzielił. Niedaleko jest cerkiew, kościół, pomnik Ludwika Zamenhofa czy monument upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki

A co na to mieszkańcy? – Pan Tadeusz, 86 letni mieszkaniec Białegostoku stanowczo nie zgadza się z pomysłem – „są wybitniejsze postacie, które z Białymstokiem miały coś wspólnego, w przeciwieństwie do Prezydenta Gdańska. „Cyrki świata” – dodaje.

Na majowej Sesji Rady Miasta, podczas gdy na wniosek Tadeusza Truskolaskiego, Rada Miasta nadała tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku dla zm. Pawła Adamowicza radny PiS Paweł Myszkowski komentował sprawę tak:

Wśród honorowych obywateli Białegostoku nie ma osób, co do których w momencie nadawania tego tytułu istniałyby jakieś kontrowersje. – Od 2013 r. – a więc jeszcze w okresie, gdy u władzy było środowisko polityczne prezydenta Gdańska – przeciwko Pawłowi Adamowiczowi prowadzone jest postępowanie o zatajenie znacznej części majątku w oświadczeniach majątkowych. W 2017 r. Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu przedstawiła mu sześć zarzutów w tej sprawie.

Druga strona sporu odpowiadała, że Paweł Adamowicz nie był nigdy skazany nawet nieprawomocnym wyrokiem, a gdy radni PiS głosowali przeciw ustawie Tadeusz Truskolaski wyszedł na mównicę i powiedział: „Nie potraficie przepuścić nawet zmarłemu. To wstyd!”

Radni związani z partią rządzącą, twierdzą, że w czerwcu, podczas kampanii prezydenckiej uhonorowanie człowieka, który był związany politycznie z KO jest oznaką tego, że Tadeusz Truskolaski chciał aby w mediach zaistniała odpowiednia retoryka.

Radna PiS – Alicja Biały przeczytała, podpisany przez ponad 400 osób list białostoczanki Bogumiły Melke który trafił do m.in. zarządu głównego Polskiego Związku Esperantystów w Warszawie, Światowego Związku Esperanckiego w Rotterdamie i ambasady Izraela w Warszawie. Mieszkanka przeciwstawiała się nazwaniu skweru imieniem Pawła Adamowicza, m.in. z tego powodu, że skwer jest przez białostoczan nazywany skwerem Ludwika Zamenhofa. Oficjalne skwer ten nie posiadał swojego patrona.

Korzystając ze spotkania zarządu Unii Metropolii Polskich w jutrzejszych uroczystościach wezmą udział włodarze innych miast.

Oto lista gości podana przez Magistrat:

 • Poseł do Parlamentu Europejskiego Magdalena Adamowicz
 • Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Adamowicz
 • Ksiądz Prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
 • Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski
 • Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
 • Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa
 • Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk
 • Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
 • Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak
 • Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski
 • Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider
 • Zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Stanisław Sienko
 • przedstawiciel Prezydenta Miasta Szczecina Szczepan Stępiński
 • przedstawiciel Prezydenta Miasta Wrocławia Damian Żołędziewski.


1 thought on “Kontrowersyjny skwer im. Pawła Adamowicza – na otwarciu m.in. Prezydenci A. Dulkiewicz i R. Trzaskowski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *