Spacer po Krakowie jest wyjątkową okazją do zapoznania się z cennymi zabytkami sztuki sakralnej. W granicach krakowskiej starówki czeka na nas wiele wspaniałych świątyń, które swym wystrojem oraz niezwykłym charakterem mogą oczarować każdego.
Wśród tych obiektów, którym w czasie wycieczki śladem architektury sakralnej po Krakowie warto się uważniej przyjrzeć, znajduje się kościół św. Franciszka z Asyżu. Wzniesiony w XIII wieku, do dziś jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych Grodu Kraka. Co warto wiedzieć na jego temat?
Z kart historii
Kościół św. Franciszka z Asyżu może się pochwalić długą historią. Za fundatora tej świątyni uchodzi książę Bolesław Wstydliwy, który chciał w ten sposób uczcić sprowadzenie z Pragi do Krakowa OO. Franciszkanów. Wiadomo, że budowę kościoła rozpoczęto w latach 30-tych XIII wieku, i choć prace trwały tu przed wiele dekad, już w latach 60-tych XIII wieku w kościele tym odbył się uroczysty pochówek Salomei Halickiej. Jeszcze w XV stuleciu kościół ten został rozbudowany, wiele prac przeprowadzono tu również w XVII wieku.
W połowie XIX wieku po raz kolejny wprowadzono sporo zmian w wyglądzie kościoła. Efektem tego jest ciekawe połączenie elementów gotyckich i neogotyckich w bryle tej świątyni, a także obecność wielu neogotyckich dzieł sztuki w jego murach.
Spotkania ze sztuką: na co warto zwrócić uwagę w trakcie zwiedzania tej świątyni?
Kościół św. Franciszka z Asyżu to nie tylko jedna z najstarszych budowli ceglanych, jakimi może się dziś pochwalić Kraków. To również miejsce, w których czekają na nas wspaniałe dzieła sztuki. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania kościoła? Dumą tej świątyni są cenne witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego, przy czym największym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszy się witraż „Bóg Ojciec”, o którym wspomina chyba każdy przewodnik po Krakowie. W trakcie zwiedzania tej świątyni koniecznie trzeba też zajrzeć do kaplic bocznych.
W ich gronie wyróżnia się kaplica błogosławionej Salomei, którą dobudowano w XV stuleciu. Ciekawym wyposażeniem, pochodzącym głównie z XVII wieku, może się z kolei pochwalić kaplica Męki Pańskiej. Na uwagę zasługuje tu Droga Krzyżowa, której autorem jest Józef Mehoffer. Kolejna kaplica, do której warto zajrzeć, to pochodząca z XIX stulecia kaplica Matki Boskiej Bolesnej. W jej wnętrzu najcenniejszym zabytkiem sztuki sakralnej jest gotycki obraz Matki Bożej Bolesnej – wyjątkowe dzieło, obok którego trudno jest przejść obojętnie.
Dla tych turystów, których fascynują skarby architektury sakralnej, Kraków będzie wspaniałym kierunkiem wycieczki. W tym mieście wiekowe świątynie stanowią niezwykle intrygującą grupę zabytków, a takie perełki, jak gotycki kościół franciszkański, mogą oczarować każdego pasjonata sztuki.