Jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce oraz jedną z najciekawszych budowli, jakimi może się pochwalić Kraków. Kościół Mariacki to jedna z tych perełek sztuki sakralnej, których w czasie wycieczki po Starym Mieście nie można pominąć. Górująca nad Rynkiem Głównym świątynia zachwyca wspaniałą sylwetką, ciekawymi detalami architektonicznymi oraz wystrojem, w którym nie brak dzieł sztuki o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?
Kościół Mariacki to przede wszystkim długa historia. Gdzie szukać jej początków? Z pewnością jeszcze przed lokacją Krakowa oraz przed wytyczeniem Rynku Głównego. Już w dokumentach z lat 20-tych XIII wieku wspomina się o kościele Mariackim, który z czasem stał się potężną i wyjątkowo piękną świątynią. Zadecydowały o tym liczne rozbudowy, dzięki którym dziś obok majestatycznej sylwetki kościoła Mariackiego nikt nie jest w stanie przejść obojętnie. A przecież to, co najciekawsze, czeka w jego wnętrzu.
Kto w czasie wycieczki po Krakowie odwiedzi wnętrze kościoła Mariackiego, ten nie będzie żałować. W licznych kaplicach czeka na zwiedzających wiele ciekawych dzieł sztuki, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Dumą tej świątyni jest Ołtarz Mariacki – dzieło pochodzącego z Norymbergii Wita Stwosza. To jedno z najwspanialszych dzieł sztuki gotyckiej w Polsce, a jednocześnie – jeden z największych ołtarzy drewnianych w Europie. Składa się on z szafy ołtarzowej, dwóch skrzydeł ruchomych oraz dwóch skrzydeł nieruchomych, przy czym miejsce najważniejsze zajmuje tu scena Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
Ołtarz ten bez wątpienia jest dumą kościoła Mariackiego, nie jest jednak jedynym dziełem, któremu warto poświęcić swój czas. Pięknie prezentują się przecież i stalle z pięknymi płaskorzeźbami, i wspaniałe pomniki rodzin Cellarich i Montelupich, które można zobaczyć pomiędzy prezbiterium a nawą główną.
Kaplice boczne to kolejne dzieła sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Kaplica św. Antoniego zachwyca i swym wyglądem, i historią, gdyż w średniowieczu to właśnie w niej spędzali ostatnią noc swego życia więźniowie skazani na śmierć. Kaplica św. Jana Chrzciciela przyciąga z kolei ciekawym nagrobkiem bankiera Seweryna Bonera, natomiast Kaplica Przemienienia Pańskiego kojarzona jest z obrazem przedstawiającym „Przemienienie na górze Tabor”. Ciekawie prezentuje się też Kaplica św. Walentego, w której można zobaczyć kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, oraz Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej z kopią słynnego dzieła z Jasnej Góry.
Warto też zwrócić uwagę na te dzieła, które mają ścisły związek z renowacją kościoła w XIX wieku. Pracami kierował wówczas Tadeusz Stryjeński – znany i ceniony architekt, z kolei nad wystrojem wnętrza pracowali m. in. tak znani artyści, jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański oraz Józef Mehoffer. To dzięki nim kościół Mariacki zachwyca dziś wspaniałą polichromią oraz witrażami, które na każdym turyście mogą zrobić ogromne wrażenie.