14 kwietnia, 2021

Msza Wszechczasów – Tradycja w Bazylice Świętego Rocha

Msza Święta w Rycie Rzymskim

Źródło: FB Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej w Białymstoku


Od jakiegoś czasu Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej mieszczące się przy ul. Szkolnej w dzielnicy Starosielce, przeniosło główną Mszę Świętą – Sumę do Bazyliki Świętego Rocha w Białymstoku. Głównym powodem są panujące obostrzenia, które nie pozwalają zgromadzić wszystkich wiernych w małej kaplicy.

Msza w rycie Rzymskim, celebrowana jest od kilku tygodni w każdą Niedzielę, lecz ze zmienną godziną – Duszpasterstwo dostosowuje się do regularnej pracy parafii. Jutro (Niedziela 12.12.2020) Msza Święta w Rycie Rzymskim odbędzie się o godz. 14:00. Przeniesienie jej do Bazyliki ma na celu zwiększenie limitu wiernych, którzy mogliby uczestniczyć w nabożeństwach – w tym przypadku kościół może pomieścić kilkaset osób, gdzie kaplica przy ul. Szkolnej – kilkanaście.

Czym jest Msza Święta Trydencka?

Głównymi różnicami między Mszą Świętą, która jest odprawiana po Soborze Watykańskim II (Novus Ordo), a liturgią w Tradycyjnym Rycie Rzymskim jest zwrócenie celebransa w stronę ołtarza – tyłem do wiernych oraz zastosowanie języka łacińskiego. Charakterystyczne dla tego rytu są: niezwykła dbałość o oprawę muzyczną, przywiązanie dużej uwagi do głoszonego słowa oraz dowartościowanie ciszy w samej liturgii, która jest jej integralną częścią. Należy podkreślić, że nieznajomość łaciny nie jest przeszkodą w uczestnictwie w tej formie Mszy Świętej – dostępnych jest wiele publikacji, które pomagają poznać i zrozumieć jej przebieg. Są dostępne w katolickich księgarniach – zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych.

W samym sercu Kościoła

Msza w Tradycyjnym Rycie jest ważną częścią tradycji Kościoła. Zarówno ze względu na czas, jak i ogromne bogactwo obrzędów, dziś już niestety zapomnianych. Jej liturgia wywodzi się z czasów apostolskich, a od VI w. pozostaje w zasadzie niezmieniona. Na polecenie Soboru Trydenckiego (1545-1563) Papież św. Pius V skodyfikował i ujednolicił istniejący obrządek – skąd wywodzi się jej nazewnictwo – „Msza Trydencka”, „Msza Wszechczasów” czy „Ryt Trydencki”. W 1570 r. wydał bullę „Quo Primum”, w której zezwolił każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na odprawianie Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim (trydenckim), bez narażania się na jakiekolwiek kary kościelne. Bulla ta obowiązuje do dziś i nigdy nie została zniesiona, dlatego między innymi używa się określenia Msza Święta Wszechczasów. Dziś zgodnie z motu proprio dokumentu Summorum Pontificum Papieża Benedykta XVI przyjmuje się nazwę Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego.

Tradycyjna liturgia Rzymska nie jest czymś egzotycznym – jest integralną i nieodzowną częścią tradycji Kościoła Katolickiego. Udział w niej może bardzo ubogacić naszą duchowość, zwrócić uwagę na tajemnice Ofiary Mszy Świętej oraz przypomnieć o potrzebie ciszy i kontemplacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *