15 maja, 2021

Kardynał Gulbinowicz bez Honorowego Obywatelstwa Białegostoku

Źródło: Białystok.pl


Rada Miejska w Białymstoku dziś (23.11.2020), pośmiertnie odebrała kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Białegostoku. Decyzja ma związek z raportem, opublikowanym przez Stolicę Apostolską.

Kard. Henryk Gulbinowicz zmarł tydzień temu. Na dwa tygodnie przed Jego śmiercią prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział projekt uchwały mający na celu odebranie byłemu Metropolicie Wrocławskiemu honorowego obywatelstwa.

Rada Miasta Białegostoku przyznała prałatowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta 28 czerwca 2000 roku. Tytuł ten jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe Miasta Białegostoku. Wyróżniane są nim osoby, których życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie.

W tym gronie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości – czytamy w uzasadnieniu do uchwały podjętej na dzisiejszej sesji Rady Miasta Białegostoku.

Uchwała została przyjęta przez Radę Miasta. Za było 14 radnych Koalicji Obywatelskiej, dwóch niezależnych i czterech radnych PiS (Piotr Jankowski, Paweł Myszkowski, Sebastian Putra, Konrad Zieleniecki). Czterech radnych PiS nie wzięło w głosowaniu (Alicja Biały, Agnieszka Rzeszewska, Katarzyna Ancipiuk, Zbigniew Klimaszewski), a czterech kolejnych się wstrzymało (Jacek Chańko, Katarzyna Siemieniuk, Mateusz Swicki, Henryk Dębowski).


1 thought on “Kardynał Gulbinowicz bez Honorowego Obywatelstwa Białegostoku

  1. Z uwagi na argumenty i zarzuty przedstawione w Liście otwartym w sprawie kard. Gulbinowicza, uważam że takie decyzje są zbyt pochopne i przedwczesne. Stara zasada głosi, że nie osącza się człowieka bez wysłuchania go, a w tym przypadku podejrzany nie miał możliwości do obrony. Zatem takie wyroki są niesprawiedliwe i przez to stają się nieprawomocne. Zachęcam do lektury https://ekai.pl/prosimy-o-dowody-list-otwarty-w-sprawie-kard-gulbinowicza/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *